O Feng Shui

ROK KOVOVÉHO ZAJÍCE

(2. 2. 2011–22. 1. 2012)

Čínský kalendář sledující den po dni ubíhání času již 4709 let, představí 2. února 2011 ve 23 hodin rok Kovového zajíce.

Rok Krysy nás vyzval na cestu.
V roce Buvola jsme měli překročit sebe sama.
Tygr nás vyzval k uhájení svého světa.
Zajíc začne budovat domov. Na zelené louce a bez slitování se vším, co jeho noru ohrozí.
Hliněná krysa, vládce roku 2008, vnesla do příštích dvanácti let vše, co nám Země nabízí – realismus, starostlivost, střízlivost a přemýšlivost. Hliněný buvol, vládce roku 2009, nás provázel druhým rokem dvanáctiletí, ve kterém po nás chtěl formulace, vyžadoval zapsat do slov, co jsme zatím jen mlhavě tušili a postavit se k tomu čelem. Kovový tygr, vládce roku 2010, očekával víc než slova. Pokud jim neodpovídala naše aktivita, pokud jsme porušili pravidla hry, čas Kovového tygra nevěstil nic dobrého. Tygr se nezdržoval napomínáním, rovnou tasil zbraň a dokázal vzít i to nejcennější – život.
Kovový zajíc, vládce roku 2011, nám nabídne rozhojnění našich statků vezdejších. Ale nebude to zadarmo. Zajíce nečeká nic jednoduchého, za všechno tvrdě zaplatí. Bude muset za svou noru těžce bojovat. Ne všechno minulé bude schopno dalšího bytí, v mnoha směrech budeme muset začínat znova. Bleskové povodně minulého roku tento proces nemilosrdně nastartovaly.

Vládci roku 2011

Podle starobylého čínského učení každý rok výrazně ovlivňuje jeho vládce, jedno ze zvířat čínského zvěrokruhu, a jeden z prvků, který vládne současně se zvířetem. Podívejme se tedy, jaký koktejl nám tabulky namíchaly pro rok  2011.


ZAJÍC (KRÁLÍK) – GARANT ROKU

Obecná charakteristika

Tito lidé jsou zvědaví a touží po poznání, jsou bystří a vnímaví, dostatečně upovídaní a občas se na ně nedá spolehnout. Život většinou chápou velmi osobitě, jeho první polovinu berou jako hru, loterii, vtip, nebo zábavu. Mají velký sklon k fi lozofi i a náboženství, ke světu umění. Jsou to opravdoví herci na scéně života, bývají malinko poťouchlí a vypočítaví. Velmi rychle navazují kontakty, ale také je velmi rychle mohou ztrácet. Ne každý vydrží bezzásadovost jejich chování, dětské rozmary, tvrdohlavost a svárlivost, vnitřní nekázeň. V některých textech uváděn jako Králík, občas i Kočka, nicméně Zajíc je nejpřesnějším předobrazem uváděných vlastností. Pohyb milující stvoření je mimořádně závislé na své noře. Při její ochraně se stává nejstatečnějším zvířetem zvěrokruhu, ač se jinak rychle poleká a uteče. Důvod obrovské statečnosti Zajíce je jednoduchý – snoubí se s Kovem a v případě potřeby přejímá jeho vlastnosti.

Zajíc je v Číně symbolem štěstí a dlouhověkosti a lidé narození v tomto znamení mají talent šířit radost a pohodu. Jsou to bytosti s velkým osobním půvabem, taktem a vřelým humorem. Dost často se u nich projeví umělecké nadání, které je výsledkem jejich fantazie a schopnosti vžívat se do nitra druhých. Mají velmi předvídavou intuici, která jim umožní, aby včas – jako zajíc – zakličkovali a vyhnuli se nesnázím v pařátech orla. Svá trápení dovedně skrývají a nedopustí, aby někdo nahlédl do jejich zraněné duše. K tomu jim pomáhá elegantní netečnost světáků.

Ti, kdo četli charakteristiku loňského vládce, Tygra, se doufám zhluboka nadechli. To je rozdíl, co? Pro ty, kteří nevědí, o čem mluvím, jen letmá charakteristika Tygra: „nedisciplinovaný šťoural popudlivé povahy“.
Zajíci milují své pohodlí, dobré jídlo a pití, ale ničí je pohled na trápení druhých. Dovedou účinně pomáhat, ale nesnaží se při tom oddělit mazané od potřebných, takže se stávají obětí podvodníků. Zajíc je vzdělaná a milá osoba, která ze svého obchodního zájmu vytvoří příjemnou společenskou událost, na níž každý vydělá. Tady bude v charakteristice Zajíce značný posun. Kov, který spoluvládne letošnímu roku, bude ve střehu. Zajíček nebude zdaleka tak bezbranný, jak se zdá. Naopak. Ve své jemnosti a na pohled zranitelnosti se stane nekompromisním soudcem – a v případě potřeby i katem. Málo platné, stáváme se svědkem vlády nejstatečnějšího zvířete zvěrokruhu.

 

Ilustrace k roku Kovového Zajíce

Vztah ke druhým

Milý Zajíček málokdy působí svým partnerům problémy. Neublíží, ale taky vesměs moc nevydělá. Nicméně sex je pro něho často životní nutností. Zajíc by měl jít z cesty Kohoutovi, silná Opice a obětavý Vepř budou pro něho asi nejlepšími partnery.

Energie Dřeva – Větru, originálního prvku Zajíce

K Zajícovi patří energie Dřeva (= Větru). Tato zvýšená energie dokáže rozhodit kromě jater a žlučníku i štítnou žlázu, napadnout hlasivky, zhoršit kolísání tlaku, migrény a opatrní bychom měli být na šlachy, mohou být křehčí a trhat se. Zatěžovat bychom je měli zahřáté! Vyskytovat se mohou častěji i křeče a stěhovavé bolesti. Vítr se může i negativně podepsat na nepříjemných pocitech žaludku, pomoci by nám ale měl při odtučňovacích kúrách a rozcvičení po úrazech či po nemocích. Chránit bychom si měli šíji, kudy Vítr do těla vstupuje. Opatrnost je na místě, Vítr je podle čínské medicíny nositelem sta nemocí!

Energie Kovu – Sucha, vládnoucího prvku roku

Kov znamená řád, pořádek, pravidla, čas. Atributem energie Kovu je Sucho. Sucho odpovídá Kovu jako prvku a způsobuje množství příbuzných fyzických a metafyzických vlastností. Když vznikne v organismu přebytek Sucha, začíná se projevovat hrubou, suchou kůží, sklerotizací, ztenčením, ztrátou rovnováhy, u žen menopauzou, objevují se vrásky, změna barvy vlasů – šedivění. Pro Sucho jsou charakteristické ostré bolesti neuralgického charakteru, snížení funkcí a zmenšování rozměru orgánů, objevení se jizev, sklerotických procesů apod. Nemoc ve stadiu Sucha – silné periodické bolesti, snížení váhy. V lidském těle je energie jin Sucha svázána s plícemi, jang Sucha s tlustým střevem. V roce Zajíce bude vládnout jangový Kov, v těle představovaný meridiánem tlustého střeva.

Asi nejznámější vlastností Kovu je pořádkumilovnost a té si v našem těle opravdu užije. Po detoxikaci, kterou prošlo naše tělo v noci (a na podzim a v zimě), je úkolem Kovu (jara a rána) odstranit z těla nečistoty, které v něm zbyly a připravit organismus na vstup do nového dne podle všech pravidel. Stejně důležité je ale ulevit našemu duševnu. Kov proto posílí naše podvědomí a ve snech se nám začne přehrávat jedna nepříjemná situace za druhou. Čím horší prožitek zvládneme ve snu, tím větší úleva, až se probudíme. Z toho vyplývá i recept na noční můry. Vyříkat si vše, než jdu spát. Jak nám radí i české úsloví: „Nad manželskou vádou nesmí zapadnout slunce.“

Do stejné kategorie patří noční můry dětí. Malé děti jsou často mimořádně jangové a občas se stane, že jin nestačí. Pak musí nastoupit velmi jinová noční můra, která posílí jin, tedy i nejdůležitější tělesné orgány a naše robátko může zase ve dne řádit. Vidíte, jak jsme si to dokázali zařídit. Noc za nás řeší dobré i zlé. Pokud se nám to takhle nelíbí, je tu lehká pomoc. U dětí zklidníme večer a zařadíme jinovou potravu, například obilnou sladkou kaši a mléko. Pokud v nás – a to platí pro dospělé stejně jako pro děti – bude nepříjemno setrvávat a čím déle se neodhodláme k řešení, tím hrůznější noci pak budeme zažívat. A pokud budeme chtít řešit noční můry léky, zbavíme tělo poslední možnosti vlastní harmonizace. Organizmus pak už jen bude trpně přihlížet naší zkáze. Po bezesných nocích při velkých dávkách léků na spaní se ráno necítíme osvěženi, protože našim pomocníkům byla znemožněna veškerá činnost a naše upracovaná uhoněná a unavená vědomá mysl zůstává osamocena bez ochrany, bez pomoci.

Vstáváme-li před sedmou hodinou, Kov nám může výrazně pomoci v organizaci dne; není lepší, pedantnější a autoritativnější průvodce než jangový Kov. Dalším velmi důležitým úkolem Kovu je zpevnit a napřímit. Napřímení souvisí s přijetím pravidel, zákonů. Klasickým představitelem člověka jangového Kovu je Pes – seschlý důstojník s koženou tváří, rovný jako pravítko. Bez pevnosti Kovu nebudou ani manželské radovánky, ani naše civilizace. Pravidla nám zabezpečují prosté přežití, podívejte se jen na stavby, jak dopadneme, když se pravidla poruší. Z dřívějška se nám zachoval bezpočet zvyků, které Kov v našem těle zvyšují a kultivují, například kovový prstýnek na prsteníku (každý prst patří k jednomu prvku a prsteník je prstem Kovu). Ať se nám to líbí, nebo ne, naše civilizace je civilizací Kovovou a kultura jakbysmet. Pokud se budeme Kovu bránit, budeme se z naší civilizace zároveň vyčleňovat – a to určitě není cesta harmonie.

Vnitřní pevnost je nejdůležitějším nositelem opravdové svobody, svobody našeho vnitřního já. Ve škole jsme se učili, že svoboda spočívá v poznání nutnosti – a nutnost je právě přijetí pravidel. Ještě jedno úsloví slýcháme často – svoboda jednoho končí tam, kde začínají práva druhého. Práva jsou opět Kovem. Právě na kultivaci Kovu záleží, zda náš Kov budou ostatní vnímat jako dodržení pravidel či řinčení zbraní a ke kultivaci nám může dopomoci právě jaro a ráno. Mimo jiné vyházením všeho, co v nás a kolem nás překáží. Pokud nepotáhneme na zádech nesmyslné množství zatěžujících zbytečností, budeme se moci snáze napřímit a uvolníme-li si ruce, dokážeme se v případě nutnosti bránit a můžeme mašírovat.

 

SVĚT V ROCE KOVOVÉHO ZAJÍCE

Počasí

Předpovídat počasí je obecně věcí značně problematickou a nevděčnou. V letošním roce by měla být vlhká zima, chladné jaro, horké léto, hezký podzim a brzká zima. Tak uvidíme.

Vztahy

Připravme se na opravdovou rozmanitost vztahů. Budou vstupovat do našeho já, budeme prožívat opravdovou hojnost. Pozor ale, občas nás možná zahltí, pak by se z přátelství stala závislost a ta už by příjemná nebyla nikomu.

Politika

Politikou bude probleskovat neviditelné. Objevovat se budou rozmanité skutečnosti bez návaznosti, často nebude jasné, z čeho vycházejí. Opřít se můžeme jen o sebe sama, o zásady zdravého rozumu a opět pozor na ulpívání na maličkostech, za jejich eskalaci a skandalizováním se mohou skrývat velké nevyřešené – a neřešené problémy.

Věda

V oblasti vědy a vývoje lze očekávat standardní postupy, nové cesty se mohou ukázat jako slepé. Maximum snahy bychom měli věnovat přínosu tradic pro jednotlivce. To se týká nejen každého z nás, ale i firem, které založily své jméno na kořenech práce našich předků. Čeká nás optimální rok pro seznámení světa se vším, co jsme převzali od našich předků.

Umění

Heslem umění letošního roku je „cesta“. Vydat se po ní přinese nejen pocit vnitřního naplnění, ale i věhlas a s ním spojeně materiální požitky. Tvorba nás ale může vnitřně vysávat, zbavovat nás pocitu životní jistoty.

Povolání

Letošní rok bude přát pomalému rozvoji založenému na tradicích, ty by měly zažívat opravdové hody. Tvořivost letos letět nebude, vše, co bude narušovat stabilitu, zajde na úbytě. Velmi opatrně se změnami, mohly by se obrátit proti svému tvůrci. V kurzu bude všechno, co se týká rodinných klanů a rodinné pospolitosti. Pozor by si opět měli dát stavbaři. Statika podloží i stavby samotné mohou být složitější, než se na první pohled zdá. Stejně jako v minulém roce hrozí praskání a propadání staveb, jedním z důvodů může být vysychání a následné zavodnění základů, materiály budou křehčí než obvykle. Situace na fi nančních trzích bude mimořádně zvláštní. Rok Kovového zajíce by konečně měl přinést trochu uklidnění nebo aspoň pocitu, že už víme, kam jdeme. To ovšem může znamenat, že řada fi nančních projektů a produktů dosedne až na samé dno. Stavět bychom měli na tradicích, ne na úsloví „co je doma, to se počítá“.

Katastrofy a nepříjemnosti

Velké problémy můžeme očekávat ve stabilitě, ať už se bude týkat staveb, dopravy,měny i nás samotných. Opět je velmi důležité zaměřit se na tradiční hodnoty. Poohlédnout bychom se měli po řešení nepříjemností v dřívějších dobách, řadu věcí naši předkové zvládali lépe, než se dnes daří nám.

Sport a odpočinek

Letošní rok bude pro sportovce hodně zvláštní, vyhrávat budou ti, kteří dokážou vyjít ze sebe, dokážou stmelit vnitřní já a jím potom řídit výkon. Pokud se budou snažit zvládat vše silou, setkají se s nepříjemným ulpíváním (neodlepí se od startu, náčiní jim zůstane v ruce,…). Lépe se bude dařit vytrvalostním disciplinám.

Harmonie, zdraví

Naši osobnost podrží zastavení, zjištění, co je v životě opravdu důležité a co je možné pominout jako sice lákavou, nicméně zbytnou cetku a orientovat se na nové, které nám milosrdný čas bezesporu přinese. Vypořádávat se budeme muset s rodinnými bolestmi. Zdravotní problémy mohou vycházet ze společenského styku (epidemie), prohlubovat by se mohly kožní a plicní nemoci, eventuálně choroby tlustého střeva. Velký pozor na pohlavní nemoci. Mimořádně nepříznivý rok pro nemoci dědičné. Pokud plánujete miminko a v rodině máte nějakou zdravotní zátěž, rozhodně byste měli pečlivě vážit a eventuálně těhotenství bedlivě sledovat.

Závěrem

Nacházíme se v období, které pro nás nebude vůbec snadné. Musíme hledat, přemýšlet, propojovat. Jenže to je opravdová čínská cesta. Letos nás na ní bude provázet Kovový Zajíc, kterého za rok vystřídá Vodní Drak.


-------------------

S laskavým souhlasem autorky Evy Joachimové vyjmuto z knihy: „Horoskopy starých čínských Mistrů – 2011 Rok Kovového zajíce“. Eva Joachimová (1954, Praha) se zabývá čínskou kosmologií, astrologií a medicínou. Pracuje jako praktik HAM YU (v oblasti původní čínské medicíny, FENG SHUI – práce a terapie na základě výpočtů energií konkrétního člověka – nemoci, prostoru, atd.). Přednáší a je autorkou řady publikací.

 

 


 

 


 
Úvodní stránka  |  KOMERČNÍ PROSTORY  |  SOUKROMÉ INTERIÉRY  |  EXPOZICE A VÝSTAVY  |  Náš tým  |  Co nabízíme  |  O Feng Shui  |  Pro média  |  Kontakt